2017-10-23 04:21

další video v pořadí «Zákon o spotřebitelských úvěrech»

Tuto oblast by nový zákon měl upravit asi nejvíce. Nyní dostane mikropůjčku každý. Nyní to bude tak, že i u této půjčky bude poskytovatel muset ověřit schopnost splácet úvěr. Mělo by tak dojít k výraznému zlepšení kvality služeb a ochrany spotřebitelů, jelikož peníze už nedostanete jen tak, když si vzpomenete, ale budete muset prokazovat, že jste schopni dluh splácet.

Základní přehled právní úpravy - BBH .

Společenství vlastníků jednotek často pronajímají společné části domu za účelem umístění reklamy nebo společné prostory domu jakou jsou bývalé sušárny, prádelny a kočárkárny.

Legislativní novinky - Nový zákon o spotřebitelských úvěrech

V zákoně je celkem zásadní paragraf 8 odst. 6 písm. b. Tam je ustanovení, které říká, že zprostředkováním spotřebitelského úvěru se rozumí mimo jiné i nabízení možnosti sjednat spotřebitelský úvěr nebo příprava směřující ke sjednání spotřebitelského úvěru či poskytování doporučení, které by mohlo vést ke sjednání nebankovní půjčky. Pokud máte v eshopu možnost platby na splátky nebo financování spotřebitelským úvěrem, zákon se vás týká.

Novinky 2016: trhem zatřese zákon o úvěrech pro

„Díky novým opatřením by již nemělo docházet k současné praxi klamání a zneužívání spotřebitelů, která se děje u nebankovních poskytovatelů,“ zdůrazňuje přínosy nové úpravy Andrej Babiš.

Vše bude zabezpečeno sjednocením licencování a dohledem pod Českou národní bankou. Česká národní banka bude mít nově dohled nad celým finančním trhem. Ministerstvo financí si myslí, že je to velmi systematické opatření a věří, že to bude mít za následek zkvalitnění tohoto dohledu. Díky těmto změnám by měl výrazně klesnout počet firem, které nabízí půjčky. A to z desítek tisíc na pouhé desítky či stovky.

Na konci minulého týdne schválila Poslanecká sněmovna nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Ten zásadním způsobem promění trh s půjčkami , a to nejen se spotřebitelskými úvěry , ale i s hypotékami , v tom tedy bude mít širší dosah než dosavadní zákon o spotřebitelském úvěru. „Udělali jsme velmi důležitý krok v boji s lichvou. Díky tomuto zákonu dojde k výraznému posílení ochrany práv spotřebitelů,“ pochvaloval si po pátečním hlasování premiér Bohuslav Sobotka. Kritici zákona ale oponují, že nová legislativa zbytečně komplikuje život věřitelům a dlužníky před skutečnou lichvou stejně neochrání.

Zákon o úvěru pro spotřebitele také výrazně zpřísnění postih za to, že si věřitel před půjčením peněz dlužníka dostatečně neprověřil. „Je na poskytovateli, zda tuto odbornou péči prokáže například potvrzením o příjmech žadatele o úvěr (které samo o sobě také nemusí stačit), ověřením příjmů u zaměstnavatele nebo požadavkem na výpis z registrů dlužníků. Je také třeba si uvědomit, že například u banky, která úvěruje svého dlouholetého klienta, kterému na účet v bance chodí pravidelně výplata, případně již bance několik úvěrů splatil, je jiná situace než u poskytovatele, který půjčuje osobě, kterou nezná,“ vysvětluje Kateřina Vaidišová z Ministerstva financí.

Za zprostředkování by se tak považovaly případy, kdy zájemce přistoupí ke kontaktování vybraného poskytovatele spotřebitelského úvěru za účelem poptávání konkrétního produktu, pro který se rozhodl na základě zprostředkovatelem poskytnutých informací, přičemž tomu předcházelo například zanalyzování produktu (zejména pokud byly zohledněny individuální charakteristiky zájemce) a produkt byl přímo či nepřímo doporučen. Takovéto zprostředkování může mít např. formu odkazu na internetové stránky poskytovatele nebo formu kontaktního formuláře.

banky , česká národní banka , daniel hůle , fixace , hypotéky , licence , lichva , ministerstvo financí , odborná péče , pavel staněk , petr němec , poplatky , poskytovatelé úvěrů , předčasné splacení , půjčky , regulace , sankce , spotřebitelské úvěry , tomáš sokol , zákon o spotřebitelském úvěru , zákon o úvěru pro spotřebitele

Snížení nabídky úvěrů na regulovaném trhu automaticky neznamená snížení počtu předlužených osob nebo exekucí. Spotřebitelé, kteří nesplní podmínky licencovaných poskytovatelů, budou svoji poptávku uspokojovat mimo regulovaný trh. V důsledku toho se možná sníží počty uvedené v oficiálních statistikách, rozhodně se však nezlepší reálná situace dlužníků.

«Zákon o spotřebitelských úvěrech» - obrázky. Další obrázky «Zákon o spotřebitelských úvěrech».