2017-07-27 01:16

Z tohoto úhlu pohledu jsme se registrům věnovali v článku: Porušují úvěrové registry soukromí dlužníků, nebo jim pomáhají?

Registr dlužníků – do kterých registrů banky nahlíží

Pokud si do internetového vyhledavače zadáte slovní spojení „registr dlužníků“, zřejmě vám jako první padne do oka odkaz na Centrální registr dlužníků (CERD), který o sobě prohlašuje, že je největším nebankovním i bankovním registrem klientských informací. Navíc se na jeho stránkách pracuje i se zkratkami „BRKI“ a „NRKI“, tvrdí se tu o nich, že jsou „podsystémy“ CERD. Provozovatelé obou registrů však opakovaně prohlašují, že s tímto Centrálním registrem nemají nic společného Centrální registr nemá přístup k datům o klientech bank.

Vyhledávání | ČMSS

Jsem ráda, že jsem narazila na tuhle diskuzi, jinak bych si taky myslela, že Centrální registr dlužníků je naprosto důležitá instituce.

Vyhledávaní v Registru dlužníků České republiky

Stejně tak, jako u bankovního registru, tak i nebankovní registr informuje své členy o tom, jak klient splácí své závazky u některého ze svých členů. V současné době má nebankovní registr dlužníků 88 členů.

V posledních letech se celkem logicky záznamy v bankovních registrech posuzují přísněji. Banky se zkrátka bojí. Některé banky od „problematických“ klientů dávají rovnou ruce pryč. Některé vám úvěr mohou povolit na výjimku a některé například za navýšení úrokové sazby. Posuďte sami, není jednodušší mít vše v pořádku?

Společnost CBCB Czech Banking Credit Bureau, . byla založena za účelem provozování Bankovního registru klientských informací. Prostřednictvím CBCB si banky vzájemně vyměňují informace vypovídající o bonitě a důvěryhodnosti jejich klientů. Více informací získáte ZDE.

- Systém CERD zavádí rating pro firmy a živnostníky. Faktory jsou zejména platební morálka hledaného subjektu s návazností na počet nesplacených závazků (dluhů). Systém je do . ve zkušebním provozu a je průběžně optimalizován. Uživatelé s přístupem do registru se již mohou podílet na hodnocení firem a ovlivňovat jejich rating na základě vlastních zkušeností.

Mávnout rukou nad fakturou za telefon se vám dnes může dosti nevyplatit. Samozřejmě, registr Solus má jaksi menší váhu než předchozí dva rejstříky, i on vám však problémy v bance způsobit může. Informace se v tomto registru evidují „jen“ tři roky.

Dobrý den, mám přesně ten samý problém. Zvažuji pomoc právníka, protože mi to celé zavání podvodem. Žádný ověřený podpis nedostanou a za klamání klienta jim to hodlám osolit.

Registr dlužníků zjistil, že více než 75% poškozených věřitelů mohlo svým špatně dobytným pohledávkám předejít průběžnou kontrolou svých klientů před poskytnutím půjčky, úvěru, leasingu, plateb s odloženou splatností (na faktury), poskytnutých nájmů atd. Z těchto důvodů zavádí Centrální registr dlužníků řadu aplikací, které mohou neukázněné dlužníky za pokynu věřitele předat k prověření Policii, Finančnímu úřadu či jiné kompetentní organizaci, v jejíž kompetenci je zahájit prověrky.

«Registr brki» - obrázky. Další obrázky «Registr brki».